Aswolk zou even groot zijn als aan het begin van de uitbarsting.
meteosatbeelden van de aswolk
een stukje van het ijslands nieuws | Gewijzigd: 9 mei 2010, 01:24 uur, door Mr.Jo
Ierland sluit zijn luchtruim vannacht voor de derde keer in drie dagen gedeeltelijk wegens een wolk van vulkanische as afkomstig van de IJslandse vulkaan Eyjafjallajökull. Het vliegverbod gaat vannacht in om 1 uur en loopt tot morgenmiddag 14 uur. Volgens de Ierse luchtvaartautoriteiten wordt het vliegverkeer van en naar zes luchthavens in het westen van Ierland stilgelegd: Shannon, Donegal, Sligo, Knock, Galway en Kerry. De luchthavens van Dublin, Cork en Waterford blijven wel open.
Bron: De Redactie
De uitbarsting van de IJslandse vulkaan Eyjafjallajökull zit opnieuw in een explosieve fase en "aanzienlijke" concentraties as zijn op komst. Daar hebben IJslandse meteorologen en geofysici voor gewaarschuwd. Er is geen enkel teken dat er een einde komt aan de uitbarsting, klinkt het. Die uitbarsting duurt al sinds 14 april en veroorzaakt een aswolk die het luchtverkeer boven delen van Europa eerder al enkele dagen verhinderde.
De uitbarsting is weer veranderd: de lava vloeit niet meer en de meeste magma wordt weggeslingerd door explosies in de krater", aldus het Icelandic Met Office and Institute of Earth Science. "Daardoor is er een aspluim en die veroorzaakt een aswolk die zware gevolgen kan hebben. De nieuwe aswolk zou in eerste instantie gevolg hebben voor vluchten naar Amerika. De Irish Aviation Authority (IAA) spreekt van een "massive ash cloud" die bijna 1.500 kilometer lang is en 1.100 kilometer breed. Die hangt boven de Atlantische Oceaan en drijft naar het Zuidwesten.
Bron Hln | Gewijzigd: 21 april 2017, 10:22 uur, door Joyce.s
Het Ierse luchtruim is vrijdag weer geheel open, maar de nationale luchtvaartautoriteiten meldden dat een aswolk die ten zuiden van IJsland in de lucht hangt, mogelijk in de nabije toekomst problemen zal veroorzaken. Zes Ierse vliegvelden zullen in de loop van vrijdagochtend weer open zijn. Het vliegveld van Dublin was al open. Sinds dinsdag ondervond het vliegverkeer hinder van de aswolk boven Ierland, Schotland en Noord-Ierland. In Schotland ging het luchtruim donderdag al open.
De vulkaan onder de IJslandse gletsjer Eyjafjallajökull is weer actiever geworden. De rookkolom steeg dinsdag tot 10 kilometer hoogte, wat hoger is dan de circa 9 kilometer vorige maand toen het Europese vliegverkeer dagenlang stillag. De intensiteit van de uitbarsting is echter maar een fractie van de activiteit vorige maand.
Bron: AD
Het as uit de IJslandse vulkaan Eyjafjallajökull heeft in Nederland geen voedselveiligheidsrisico veroorzaakt voor mens en dier. Dit concludeert het bureau Risicobeoordeling en Onderzoeksprogrammering (BuRO) van de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) in een rapportage die vrijdag naar buiten werd gebracht.
Het in Nederland grazende vee heeft geen enkel gezondheidsrisico gelopen. De zogenoemde 'vollegrondsgroenten' die momenteel in Nederland worden verbouwd en geoogst, zijn ook niet negatief beïnvloed door de as. De prei, koolsoorten en spinazie van Nederlandse bodem kunnen vóór de bereiding op de gewoonlijke manier worden gewassen, aldus de VWA.
Bron: AD
De vulkaan onder de IJslandse gletsjer Eyjafjallajökull roert zich weer. Door nieuwe uitbarstingen is er nieuwe as in de lucht gekomen in de nacht van donderdag op vrijdag, waardoor een aantal transatlantische vluchten de komende dagen wordt omgeleid.
De Europese luchtverkeersleider Eurocontrol liet weten dat het gebied waar zich een hogere asconcentratie bevindt zich vrijdag uitspreidt van IJsland tot mogelijk aan de westkust van het Iberische schiereiland. Op sommige plaatsen bevindt de as zich op een hoogte van meer dan tien kilometer. Ook het KNMI spreekt van meer activiteit in de afgelopen dagen.
Bron: NU.nl
| Gewijzigd: 21 april 2017, 10:22 uur, door Joyce.s
Nieuwe erupties van de IJslandse vulkaan Eyjafjallajökull hebben een aswolk van 1.600 km breed over de Atlantische Oceaan veroorzaakt, zo heeft het Europese Ruimtevaartbureau ESA op basis van een foto van de Europese 'milieusatelliet' Envisat gemeld.
Op de gisteren genomen foto is de bruinachtige, oost- en zuidwaarts trekkende wolk duidelijk te zien als contrast tot de witte wolken.
Bron: Hln
| Gewijzigd: 21 april 2017, 10:22 uur, door Joyce.s
In de Noord-Spaanse regio's Galicië, Cantabrië en Asturië zijn zaterdagmorgen vanaf 2.00 uur zeker vijf vliegvelden dichtgegaan wegens vulkaanas uit IJsland. Het gaat om de vliegvelden van de steden Santander, La Coruña, Vigo, pelgrimsoord Santiago de Compostela en het vliegveld in de regio Asturië in de buurt van Avilés .
Dit heeft de Spaanse luchtvaartautoriteit Aena gemeld. Volgens Aena gaan er mogelijk ook vliegvelden in Spaans-Baskenland dicht. Ook de Portugese luchtvaartautoriteiten houden rekening met problemen door de vulkaanas uit IJsland. De krant DiárÃo de NotÃcÃas meldde dat de aswolk zich naar het noorden van Portugal begeeft en dat daar daarom mogelijk ook vliegvelden moeten worden gesloten.
Bron: NU.nl
De activiteit van de Eyjafjallajökull vulkaan op IJsland is de afgelopen dagen weer toegenomen. Dat meldt het KNMI zaterdag. Er zijn nog geen tekenen dat er een einde komt aan de uitbarsting, die nu al bijna een maand duurt.
In diverse landen moest de afgelopen dagen weer het vliegverkeer worden stilgelegd door nieuwe aswolken uit IJsland. In het noorden van Spanje zijn diverse vliegvelden zaterdag gesloten. Ook de Portugese luchtvaartautoriteiten houden rekening met problemen door de vulkaanas uit IJsland. In Ierland ondervond het vliegverkeer vanaf dinsdag dagenlang problemen door de aswolken van de Eyjafjallajökull.
Eurocontrol
De Europese luchtverkeersleider Eurocontrol waarschuwde vrijdag ook voor de reële mogelijkheid dat de vulkaan de komende dagen weer meer problemen voor het Europese luchtverkeer kan gaan veroorzaken. De Nederlandse Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) presenteerde vrijdag een rapportage waaruit blijkt dat de as uit de Eyjafjallajökull die in Nederland op de grond is beland, geen voedselveiligheidsrisico veroorzaakt voor mens en dier.
Vee
Het in Nederland grazende vee heeft de afgelopen weken geen enkel gezondheidsrisico gelopen. De zogenoemde 'vollegrondsgroenten' die momenteel in Nederland worden verbouwd en geoogst, zijn ook niet negatief beïnvloed door de as. De prei, koolsoorten en spinazie van Nederlandse bodem kunnen vóór de bereiding op de gewoonlijke manier worden gewassen, aldus de VWA.
Bron Nu.nl
Reizigers die zaterdag met het vliegtuig naar Noord-Amerika of Zuid-Europa willen reizen, moeten rekening houden met vertragingen. Oorzaak hiervan is het vulkaanas uit IJsland. Dat liet een woordvoerster van Luchtverkeersleiding Nederland weten.
Volgens de zegsvrouw hangt er inmiddels een aswolk van IJsland tot aan Zuid-Europa. Daardoor moeten alle vluchten naar de Verenigde Staten en Canada omvliegen. Deze reizen duren dan ook langer dan gepland. Een aantal vliegvelden in de Noord-Spaanse regio's Galicië, Cantabrië en Asturië is zaterdagmorgen dichtgegaan.
Annuleringen
Er gaan geen directe vluchten van Schiphol naar de luchthavens daar. Tot annuleringen heeft dit dan ook nog niet geleid. Wel moeten sommige vluchten naar Zuid-Europa worden omgeleid. Ook reizigers daarnaartoe moeten dus rekening houden met vertragingen.
Bron: NU.nl
| Gewijzigd: 21 april 2017, 10:22 uur, door Joyce.s
De activiteit van de Eyjafjallajökull vulkaan op IJsland is de afgelopen dagen weer toegenomen. Dat meldt het KNMI zaterdag. Er zijn nog geen tekenen dat er een einde komt aan de uitbarsting, die nu al bijna een maand duurt. In diverse landen moest de afgelopen dagen weer het vliegverkeer worden stilgelegd door nieuwe aswolken uit IJsland. In het noorden van Spanje zijn diverse vliegvelden zaterdag gesloten. Ook de Portugese luchtvaartautoriteiten houden rekening met problemen door de vulkaanas uit IJsland. In Ierland ondervond het vliegverkeer vanaf dinsdag dagenlang problemen door de aswolken van de Eyjafjallajökull. De Europese luchtverkeersleider Eurocontrol waarschuwde vrijdag ook voor de reële mogelijkheid dat de vulkaan de komende dagen weer meer problemen voor het Europese luchtverkeer kan gaan veroorzaken.

Maandag finisht de derde etappe van de Giro d'Italia in Middelburg waarna de hele karavaan naar Italie moet vliegen zodat ze op woensdag in Savigliano kunnen beginnen met de ploegentijdrit. Met de Noord-westelijke tot noordelijke wind van aankomende dagen is het niet onmogelijk dat ook het vliegverkeer naar Italie last zou kunnen gaan ondervinden.
Bron: Wielerland
Door de problemen met de aswolk van IJsland die gisteren en vandaag opnieuw komen opzetten, is een tiental vluchten naar Spanje en Noord-Portugal zaterdag afgeschaft op de luchthaven van Charleroi. Vliegtuigmaatschappij Brussels Airlines annuleerde vanmorgen eveneens een vlucht vanuit Brussel naar Bilbao. Ook van de luchthavens in Porto, Lissabon en Madrid vernemen we dat onze toestellen zes tot zeven uur vertraging oplopen, zegt Geert Sciot, woordvoerder van Brussels Airlines.
Volgens David Gering van Brussels South Charleroi Airport (BSCA) worden de vluchten van Ibiza en de Balearen niet getroffen. De luchthaven raadt de reizigers aan om dit weekend hun vlucht eerst te checken voor ze naar de luchthaven vertrekken.
Snel veranderende situatie
"De situatie verandert heel snel en of we vluchten naar Porto, Lissabon en Madrid ook moeten annuleren, hebben we nog niet beslist", zegt Sciot. Door de toenemende problemen in het luchtruim van Portugal en Spanje is het waarschijnlijk dat die vluchten uiteindelijk ook geschrapt worden. De bewuste vlucht van Brussel naar Bilbao van Brussels Airlines zaterdag werd geschrapt omdat het vliegtuig eenmaal aangekomen in Bilbao zes tot zeven uur aan de grond zou moeten blijven. "We zitten dus vooral verveeld met de retourvluchten", aldus Sciot.
"Vertragingen vanuit Spanje niet uitgesloten"
Brussels Airport heeft zaterdagvoormiddag nog geen weet van massaal geannuleerde vluchten. "Vertragingen vanuit Spanje sluiten we niet uit", aldus Jan Van der Cruysse van Brussels Airport. Spaanse luchtvaartautoriteit Aena heeft beslist om vijftien luchthavens in het noorden van Spanje te sluiten. Ook de luchthaven van Porto krijgt ondertussen dus af te rekenen met hinder door de aswolk.
Bron: Hln
Onweersdagen: 0
Al ruim een maand is de IJslandse vulkaan Fimmvörduháls onder de gletsjer met de voor ons vrijwel onuitspreekbare naam Eyjafjallajökull in het nieuws. Na een forse uitbarsting zo’n vier weken geleden, waarbij het luchtruim in Noord- en West-Europa enkele dagen gesloten was, bleef het een tijdje rustig. Alleen op IJsland zelf had men eind april nog even last van de aswolk van de vulkaan. Afgelopen week kwam hier verandering in. Een nieuwe aspluim schoof richting Schotland en Ierland waar een aantal dagen geleden het luchtruim opnieuw voor enige tijd gesloten werd. Op dit moment spuwt de vulkaan een enorme hoeveelheid as uit en iedereen die de komende dagen met het vliegtuig richting Zuid-Europa of zelfs naar Noord-Amerika vliegt, hoopt erop dat de aswolk niet voor (nog meer) problemen gaat zorgen.

Satellietbeeld van 10 uur vanmorgen. De rode waas op de oceaan is de aswolk die ten oosten van Ierland naar het zuiden afzakt.

Om 12 uur was de situatie niet veel anders.
De situatie op IJsland zelf
In de directe omgeving van de vulkaan zorgt de aswolk voor een enorme luchtvervuiling. De concentratie as aan het aardoppervlak is de afgelopen dagen op een recordhoog niveau uitgekomen en de IJslandse overheid raadt mensen aan om zoveel mogelijk binnen te blijven. Scholen waren eind deze week ook gesloten. Overigens is dit maar het geval op een klein deel van het vulkanische eiland omdat er een noordenwind waait. Hierdoor wordt de aswolk aan de zuidkant van het eiland vrijwel direct de Atlantische oceaan opgeblazen.
Ook het toerisme heeft inmiddels last van de actieve vulkaan. Was er in maart nog een lichte toename van het aantal toeristen toen de vulkaan Fimmvörduháls lava en as spuwde, in april nam het aantal bezoekers op de nationale luchthaven af. Blijkbaar trok de eerste uitbarsting juist toeristen, maar is dat nu voorbij omdat de kans bestaat dat ze niet op IJsland kunnen landen, of omdat ze het eiland na een paar dagen niet kunnen verlaten. De IJslandse regering is inmiddels bezig om een reclamecampagne op te zetten om toeristen over te halen om vooral toch naar IJsland te komen.

Even na het middaguur was het helder rond de vulkaan waardoor de aswolk goed zichtbaar was.
As richting Zuid-Europa
De wind waait de komende dagen uit het noorden en daardoor waait de as langzaam naar het zuiden. Via een omweg (om de Britse eilanden heen) worden nu ook delen van Spanje en Portugal aangedaan door het as. In het noorden van Spanje zijn nu al enkele luchthavens gesloten. De mogelijkheid bestaat dat ook in Portugal luchthavens sluiten. Met de aanwezigheid van een actief lagedrukgebied zou de lucht hier wel sneller schoongespoeld kunnen worden. Zolang de vulkaan onder de Eyjafjallajökull nog altijd as spuwt en er een noordelijke wind staat, is er voor het Spaanse en Portugese luchtruim nog geen structurele verbetering op komst.
Geen directe problemen voor Nederland
De aswolk blijft voorlopig ruim ten westen van ons land en directe gevolgen zijn er voor Nederland dan ook niet. Wel is vandaag bekend gemaakt dat vluchten richting Noord-Amerika om de aswolk vliegen en dat kost uiteraard tijd. Op schiphol wordt dan ook wel rekening gehouden met enige vertraging voor de trans-Atlantische vluchten.

Weerkaart van vandaag met de windrichting op zo'n 9 km hoogte. De blauwe lijn geeft de richting aan waarin de as zich verplaatst.

Aanstaande dinsdag is de wind nog steeds noordelijk. As zal dan nog steeds de oceaan optrekken. De hoeveelheid stof is bepalend voor het al dan niet omleiden van vluchten naar Noord-Amerika.
Voorlopig geen verbetering?
Nu de Fimmvörduháls de afgelopen dagen toch weer meer as is gaan uitspuwen is er voorlopig geen zicht op verbetering. Gelukkig staat de wind nu een stuk ‘gunstiger’ dan enkele weken geleden waardoor de as voornamelijk boven de oceaan is terug te vinden en niet boven het Europese vasteland. Ook de komende dagen zal dat zo zijn want de windrichting in de omgeving van IJsland zal niet of nauwelijks veranderen. Wel bestaat er volgens wetenschappers een gerede kans dat een naastgelegen en grootste vulkaan van het land, de Katla ook nog gaat uitbarsten. In het verleden was het namelijk zo dat na een uitbarsting van de Fimmvörduháls de Katla vrij snel volgde. Of dat ook nu het geval is, moet nog blijken. Als de Katla ook gaat, dan kan dat grote problemen veroorzaken op IJsland omdat de Katla onder de grootste gletsjer van Europa, de Vatnajokull, ligt.
Bron: Meteo Consult, nu.nl, Iceland Review, weerspinsels.blogspot.com (Karim Hamid), Eumetsat
In het noordwesten van Spanje zijn 15 luchthavens gesloten door de aswolk van de IJslandse vulkaan. De luchthavens van onder meer Vigo, Santander, Salamanca en Santiago de Compostela blijven dicht. Ryanair heeft enkele vluchten vanuit Charleroi afgelast en in Brussel is een vlucht naar Bilbao geschrapt. De Europese luchtverkeersleider Eurocontrol bevestigt dat vooral luchthavens in Noord-Portugal, Noord-Spanje en delen van Zuid-Frankrijk dichtgaan of waarschijnlijk zullen sluiten dit weekend.
Belga
Transatlantische vluchten worden omgeleid en dat veroorzaakt vertragingen op vluchten tussen Europa en de Verenigde Staten. Boven ons land zijn er geen problemen met vulkaanas. Touroperators kunnen wel snel inspelen op nieuwe situaties en ook financieel zijn ze voorbereid, aldus Baptiste Van Outryve van Thomas Cook. Als touroperator hebben we altijd gezegd dat we instaan voor onze klanten in het buitenland of voor de klanten die hier in België met vakantie zouden moeten vertrekken. Het is een garantie die we gaan blijven geven, zegt Van Outryve.
Bron: De Redactie
Het vulkaanas uit IJsland heeft zaterdag niet tot annuleringen geleid op luchthaven Schiphol. Wel heeft een aantal vluchten vertragingen opgelopen. Dat heeft een woordvoerster van Schiphol zaterdag laten weten.

''Er zijn vertragingen, met name op de transatlantische routes, maar alles vertrekt. De vertragingen kunnen oplopen tot anderhalf of twee uur'', aldus de woordvoerster. Schiphol verwacht vooralsnog dat de aswolk Nederland niet zal bereiken.
Bron: AD
Ontslagnemend staatssecretaris voor Mobiliteit Etienne Schouppe (CD&V) heeft laten weten dat zaterdagmiddag de crisiscel van Eurocontrol opnieuw is geactiveerd. Zo kunnen de gevolgen van de voortdurende uitbarsting van de IJslandse vulkaan Eyjafjallajökull voor het luchtruim boven België continu worden opgevolgd.
De CD&V'er benadrukt wel dat er momenteel geen gevaar is. "Passagiers kunnen de komende dagen wel hinder ondervinden van de aswolk. Het zal daarbij wellicht gaan om vertragingen op bepaalde bestemmingen, eerder dan om een algemene sluiting van het Belgische luchtruim gedurende verschillende dagen".
Er hangt momenteel een grote aswolk boven het noorden van Spanje. Het vliegverkeer ligt er lam. Heel wat luchthavens gingen er dan ook al dicht. Vanuit Charleroi werden zaterdag al 15 vluchten geannuleerd richting het zuiden van Europa. De aswolk zou zich nu eerst naar het zuiden van Frankrijk verplaatsen en dan naar Noord-Italie. Bij onze zuiderburen gelden er al beperkingen. Geregeld zijn er testvluchten om de situatie te evalueren. "Mochten er indicaties opduiken van problemen in het Belgische luchtruim, dan hervat ik onmiddellijk het overleg met de Belgische luchthavens en maatschappijen. Iedereen staat daar nu standby", zegt staatssecretaris Schouppe nog.
Bron: Hbvl | Gewijzigd: 8 mei 2010, 22:56 uur, door
Onweersdagen: 0

Meneer de vulkaan is maar weer lekker as aan het braken

Morgen avond is er een docu over de vulkaan te zien om 9 uur op national geographic channel
Maar dat wisten jullie natuurlijk al | Gewijzigd: 9 mei 2010, 15:48 uur, door Musselkanaalder
-----------------------------------------------
As't nait gait zoas't moet, mot't mor zoas't gait
Berichtgeving over de vulkaan/aswolk in IJsland




