Rijkswaterstaat heeft vrijdagmiddag een scheepvaartverbod afgekondigd voor het IJssel- en Markermeer. Hierdoor is er geen scheepvaart meer toegestaan op de route Amsterdam-Lemmer.
Rijkswaterstaat bekijkt zaterdagochtend of er eventueel in konvooi kan worden gevaren met behulp van ijsbrekers. Of dat mogelijk is, is afhankelijk van de weersomstandigheden.
©PZC
Omwille van de aanhoudende vrieskou wordt de jacht in Vlaanderen tot en met woensdag 20 januari opgeschort. Dat heeft Vlaams minister van Leefmilieu en Natuur Joke Schauvliege vandaag beslist. De schorsing gaat in vanaf de publicatie in het Staatsblad op dinsdag 12 januari.
Als er sneeuw ligt, is het verboden om te jagen, behalve op reewild. De jacht op reegeiten en -kalveren start normaal op 15 januari, maar door het tijdelijk jachtverbod wordt dat nu met vijf dagen uitgesteld.
Daarnaast is ook de jacht op fazanthanen, Canadese ganzen, wilde eenden, houtduiven, konijnen en vossen tijdelijk opgeschort.
"Energiereserves sparen"
De winterse koude die nu al enkele weken aanhoudt, verzwakt de dieren. Hun voedselbronnen zijn door de sneeuw en het ijs al een tijdje onbereikbaar. Minister Schauvliege: "Volgens de weersvoorspellingen kunnen de erg lage temperaturen nog verschillende dagen tot weken aanhouden. Door die winterse weersomstandigheden verzwakt heel wat jacht- en ander wild. Een tijdelijke schorsing van de jacht zorgt ervoor dat de dieren hun energiereserves beter kunnen sparen."
©Hln
In de provincie Antwerpen is er ondanks het koude weer nog weinig schaatsplezier te beleven. Verschillende vijvers en waterlopen blijven verboden terrein zolang het ijs geen dikte van 12 centimeter haalt.
"Die evolutie gaat trager dan gedacht", vertelt Nancy Wouters van het provinciaal recreatiegebied Zilvermeer in Mol. "Ondanks de koude temperaturen groeit de ijslaag, mede door het laagje sneeuw, maar anderhalve centimeter per dag. Wij hebben daarom beslist om voor maandag zeker geen schaatsers toe te laten."
Ook elders in de provincie blijft de dikte het struikelblok. Zowel de stad Antwerpen en Lier laten weten dat er nog niet geschaatst mag worden. In Puurs is het ijs op sommige plaatsen wel dik genoeg. Schaatsliefhebbers kunnen zich ook uitleven in de polder van Bree in Ruisbroek. In het Fort van Liezele en Hof ter Zielbeek blijft het ijs verboden terrein.
©Hln
| Gewijzigd: 24 februari 2017, 12:59 uur, door Joyce.s
De NMBS en Infrabel, de infrastructuurbeheerder van het spoorwegennet, hebben extra voorzorgsmaatregelen getroffen om het winterweer van komend weekend te trotseren. Zo wordt aan het personeel gevraagd om de wissels regelmatig te laten werken zodat ze niet vastvriezen.
Extra personeel standby
Voorts hebben Infrabel en de NMBS ervoor gezorgd dat er extra personeel standby is. Tijdens de winter nemen de spoorwegen sowieso maatregelen, zoals het verwarmen van de wissels. "Als er veel sneeuw valt, kan die blijven kleven aan de wissels en dat kan de werking ervan in gevaar brengen", aldus Powis. Voor komende nacht worden extra maatregelen getroffen.
Eurostar en Thalys: speciale dienstregeling
Zoals eerder aangekondigd passen ook de internationale treinen Eurostar en Thalys hun dienstregeling aan ten gevolge van het winterweer. Tussen maandag 4 en 11 januari schrapt Thalys meer dan veertig ritten tussen Brussel en Parijs. Enkele Thalystreinen zijn aanzienlijk beschadigd door het winterweer.
Eurostar, de hogesnelheidstrein onder het Kanaal, rijdt tot en met zondag met een aangepaste dienstregeling. Door de koude weersomstandigheden werden vandaag vier treinen geannuleerd. Het bedrijf adviseert de reizigers die een niet noodzakelijke verplaatsing maken om hun reis te annuleren of te verzetten naar een latere datum.
©Hln
Rijkswaterstaat zet morgen ijsbrekers in om de vaarroute naar de Krammer- en Kreekraksluizen open te houden. De sluizen vormen een belangrijke schakel in de Schelde-Rijnverbinding.
Ook op verschillende andere plekken in het land wordt het ijs gebroken. Strenge vorst kan, naast hinder voor de scheepvaart, ook schade veroorzaken doordat sluizen en stuwen vastvriezen.
©PZC
België wordt getroffen door een koudegolf. Dat staat vanaf vandaag nu ook officieel, volgens meteorologische standaarden, vast. De voorbije vijf dagen is de minimumtemperatuur in Ukkel negatief geweest en sinds woensdag is het er ook overdag blijven vriezen. Vrijdag steeg het kwik niet hoger dan -3 graden.
Men spreekt van een koudegolf als er in een periode met vijf opeenvolgende vorstdagen (dagen met negatieve minima), minstens drie ijsdagen voorkomen (dagen met negatieve maxima). De conclusie geldt niet alleen voor Ukkel, maar voor heel België. In elke provincie werd aan de criteria voor een koudegolf voldaan, zelfs aan zee.
Het ziet er overigens naar uit dat de koudegolf nog een tijdje zal aanhouden. Voor de volgende vijf dagen wordt nog meer winterweer verwacht met constant negatieve temperaturen.
©De Redactie
De Ringvaart van de Haarlemmermeer is bijna helemaal dichtgevroren.
Alleen de noordkant bij Zwanenburg en Badhoevedorp is nog enigszins begaanbaar voor de scheepvaart. De beheerder van de vaart, de provincie Noord-Holland, heeft dan ook besloten geen ijsbreker te laten varen door de westzijde van de Ringvaart, tussen pakweg Oude Wetering en Haarlem.
©Haarlems Dagblad
Op de Nederlandse wegen deden zich zaterdagmorgen nog geen grote problemen voor door het weer. In Limburg, en in delen van Brabant, de Achterhoek en Twente sneeuwt het licht. Het kan glad zijn, meldde de ANWB. De verwachting is dat de sneeuw zich uitbreidt over het land. Door de harde wind kunnen sneeuwduinen ontstaan, ook in gebieden waar het de afgelopen dagen al heeft gesneeuwd. Door de wind voelt het aan als -10 tot -15 graden.
©De Pers
Het KNMI heeft vrijdagavond een voorwaarschuwing extreem weer afgegeven voor zaterdag. Zaterdagavond zal het naar verwachting in het hele land sneeuwen. De kustprovincies krijgen het het hardst te verduren met een krachtige noordoostenwind (kracht 6) en een grote kans op sneeuwjacht, aldus een woordvoerder van het KNMI. Op de Nederlandse wegen deden zich zaterdagmorgen nog geen grote problemen voor door het weer. In Limburg, en in delen van Brabant, de Achterhoek en Twente sneeuwt het licht. Het kan glad zijn, meldde de ANWB. De verwachting is dat de sneeuw zich uitbreidt over het land. Door de harde wind kunnen sneeuwduinen ontstaan, ook in gebieden waar het de afgelopen dagen al heeft gesneeuwd. Door de wind voelt het aan als -10 tot -15 graden.
Het KNMI had vrijdagmiddag al gemeld dat het een barre winterdag zou worden. Die waarschuwing is later opgeschaald naar een formele voorwaarschuwing extreem weer. De Nederlandse Spoorwegen hebben de dienstregeling van zaterdag en zondag al aangepast. Op de belangrijke trajecten zullen twee intercity's en twee stoptreinen per uur gaan rijden. De NS raadt reizigers aan de actuele stand van zaken goed in de gaten houden. Spoorbeheerder ProRail zet zaterdag en en zondag extra storingsploegen in om eventuele storingen snel op te lossen.
De scheepvaart heeft steeds meer last van ijsvorming. Sinds vrijdagmiddag vier uur geldt een vaarverbod op het IJssel- en Markermeer. De route Amsterdam-Lemmer is daardoor gestremd. Voorbij Lemmer was het IJsselmeer al eerder onbegaanbaar voor schepen. Zaterdag gaan zes ijsbrekers proberen een vaarroute open te breken op het IJsselmeer. Schepen kunnen dan in konvooi tussen Amsterdam en Lemmer en vice versa varen.
Strooizout en vooral het gebrek er aan beheerste de vrijdag. Rijkswaterstaat wist van diverse leveranciers nog zout te bemachtigen. Chemie- en verfconcern AkzoNobel meldde Rijkswaterstaat van 15.000 ton strooizout te voorzien, in fases te leveren tot komende woensdag. Verder krijgt de dienst zout van de Friese zoutwinner Frisia. Daartoe besloot minister Maria van der Hoeven (Economische Zaken). Om vraag een aanbod van strooizout in goede banen te leiden heeft Rijkswaterstaat een zogeheten zoutloket geopend.
Voor lokale wegen kunnen volgens Rijkswaterstaat alternatieve strooimiddelen als pekel, zand en grit worden gebruikt. De organisatie garandeert dat tot en met de avondspits op maandag alle belangrijke wegen in Nederland bestrooid worden en dus goed begaanbaar zullen zijn. Mocht er in het weekeinde toch een tekort aan strooizout ontstaan, dan krijgen snelwegen en routes die belangrijk zijn voor het bestrijden van rampen voorrang bij het strooien. Dat meldde minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) na overleg over het begaanbaar houden van de wegen. Rijkswaterstaat werkt met andere wegbeheerders aan een noodplan.
Minister-president Jan Peter Balkenende riep burgers op de stoep voor het huis sneeuwvrij te maken. ,,Het zou goed zijn als mensen hun stoep wat schoon weten te houden. Dat is van belang voor anderen en het heeft ook te maken met je verantwoordelijk weten voor de samenleving'', aldus de premier. Niet over trottoirs, maar over de fietspaden luidde de Fietsersbond vrijdag de noodklok. Vooral in Den Haag zijn fietsers slecht uit op spekgladde fietsroutes.
Amsterdam heeft 250 extra opvangplekken beschikbaar gesteld voor dak- en thuislozen. ,,We krijgen nu ook mensen uit kraakpanden en bootjes of iemand die wel een huis heeft maar geen gas en elektra'', aldus de woordvoerder. ,,Ze komen nu uit alle holen en gaten.''
©AD
Het winterse weer van de afgelopen dagen zal ook de komende periode nog verder aanhouden. ‘Koning winter blijft met strenge hand regeren en daar komt voorlopig geen einde aan’, stelt onze weerman Bas Schijff vrijdag.
Jachtsneeuw en 'snijdend' koud
Zaterdag komt er veel bewolking en door de harde wind kunnen we rekenen op jachtsneeuw. In het westen en noordwesten kan eerst de zon er nog bijkomen. Er komt een stevige noordooster te staan en dat bij maximaal -2/-3°. ‘Het wordt dan snijdend koud’, aldus weerman Bas.
Zondag onder vriespunt
Zondag valt er ook nog enige sneeuw en waait het stevig al zal de wind wat minder sterk zijn dan zaterdag. Het blijft bewolkt en met een vrij krachtige noordooster blijft de temperatuur onder het vriespunt. In de avond en nacht blijft het bewolkt met nog een beetje sneeuw waardoor het niet harder zal vriezen dan -3°.
Klein beetje sneeuwval
Maandag zullen de wolken ook overheersen en kan er soms nog een klein beetje sneeuw vallen. De wind waait dan matig uit het oosten en de temperatuur ligt dan iets onder het vriespunt. In de avond en nacht vriest het weer licht doordat de bewolking dan nog aanwezig is.
Matige vorst
Ook dinsdag krijgt de zon nog niet veel kansen maar het blijft dan wel droog. Er staat dan een matige oostenwind en de temperatuur komt dan rond de -2 tot -3° te liggen. Woensdagnacht gaat het op veel plaatsen matig vriezen. Woensdag zijn er zonnige perioden en waait er een matige oostenwind. Het blijft dan licht tot matige vriezen. In de opvolgende nacht gaat het matig tot streng vriezen onder een vrij heldere hemel.
Vanaf donderdag:Strenge vorst met oostenwind
Donderdag blijft het -5 tot -7° vriezen en schijnt de zon geregeld. Er staat dan een matige oostenwind. Ook vrijdag blijft het overdag meest matig vriezen maar er komen dan wel meer wolken. De oostenwind houdt zich dan rustig en het blijft droog. In de nacht gaat het weer matig tot streng vriezen. In het weekend blijft het flink vriezen en komt de zon weer terug. De wind blijft uit het oosten waaien.
©BoN
Het sneeuwt opnieuw in Vlaanderen. De sneeuwbuien begonnen in Limburg en trekken geleidelijk aan naar het westen van het land. Omdat het nog altijd vriest, blijft de sneeuw ook liggen. Op de wegen wordt het uitkijken. Het sneeuwt niet alleen, er staat vandaag ook een felle noordoostenwind. Die combinatie van wind en sneeuw kan voor het verkeer tot gevaarlijke situaties leiden, met bijvoorbeeld sneeuwophopingen. De sneeuwbuien trekken van oost naar west. In de loop van de voormiddag zal er vooral in Limburg en Vlaams-Brabant heel wat sneeuw vallen.
Gevaarlijk op de weg, mogelijk hinder op sporen en in de lucht
Wie niet echt de deur uit moet, wordt aangeraden om niet met de auto te rijden. Ook bij het treinverkeer en het vliegverkeer worden heel wat moeilijkheden verwacht. Niettemin worden her en der al maatregelen genomen om de grootste problemen te vermijden. Zo zijn de strooidiensten ook nu weer de hele nacht aan de slag geweest. Voorlopig ligt er nog zout op de wegen, maar als het harder gaat sneeuwen, zullen de strooidiensten opnieuw uitrukken.
Op de snelwegen worden momenteel vooral in Wallonië problemen met opgehoopte sneeuw gemeld: op de E411 tussen Namen en Brussel en op de E42 tussen Luik en de Duitse grens. Op de luchthaven van Zaventem is er extra personeel stand-by om de vliegtuigen zo goed als mogelijk ijsvrij te houden. Voorlopig zijn er nog geen problemen op de luchthaven van Zaventem en ook niet op die van Charleroi.
©De Redactie
Op de Nederlandse wegen deden zich zaterdagmorgen nog geen grote problemen voor door het weer. In Limburg, in delen van Brabant, de Achterhoek en Twente en het noorden sneeuwt het licht. Op de weg is het rustig. Nergens zijn afsluitingen.
Het kan glad zijn, mede door stuifsneeuw, meldden de ANWB en VerkeersInformatieDienst (VID). De verwachting is dat de sneeuw zich in de loop van de dag uitbreidt over het land.
In het noorden van het land kan 'oude' sneeuw loskomen, met name in Noord-Holland, Friesland en Groningen. In Noord-Holland zitten een paar auto's vast in de sneeuw en zijn er een paar van de weg geraakt, aldus de VID. In Noord-Holland en Groningen zijn ook een of twee vrachtwagens geslipt, maar onduidelijk is of dat door stuifsneeuw komt, zei de ANWB.
Door de harde wind voelt het aan als -10 tot -15 graden.
©De Pers
IJsclubs zien ten tijde van het winterweer veel nieuwe leden toestromen. Vorig jaar, tijdens de strenge vorst, zagen sommige hun ledenaantal zelfs verdubbelen, maar andere verwelkomden nauwelijks nieuwelingen.

Een woordvoerder van de schaatsbond KNSB bevestigde zaterdag een bericht hierover in het Nederlands Dagblad. Volgens de woordvoerder hebben vooral ijsclubs die actief zijn met het onderhouden van schaatsbanen een sterke ledenaanwas.
Uit onderzoek van het Nederlands Dagblad onder 59 van de ongeveer tweehonderd actieve ijsclubs blijkt dat het ledental met gemiddeld 27 procent toenam: van 382 tot 486 leden.
© AD
Vrachtschepen kunnen weer laden en lossen in de gemeentehavens in Meppel. Een ijsbreker heeft er zaterdagochtend het ijs gebroken. Dat heeft Sander Wels, ijscoördinator van Rijkswaterstaat in Oost-Nederland, gezegd. Het ijs in de gemeentehavens was 13 centimeter dik. ,,Dat is bijzonder'', aldus Wels. Als het ijs 4 à 5 centimeter dik is, kunnen schepen er volgens hem nog op eigen kracht door.
Ook onder meer op het Meppelerdiep tussen Zwartsluis en Meppel is het ijs, van ongeveer 8 centimeter, over een kilometer gebroken. Het was de eerste keer deze winter dat in Oost-Nederland ijsbrekers werden ingezet. Wels verwacht dat het zondag niet nodig is opnieuw ijsbrekers in te zetten. Mogelijk is dat maandag wel weer het geval.
© De Pers.nl
Weggebruikers in de Krimpenerwaard worden al dagen gehinderd door loslopend vee dat over bevroren sloten uit de weilanden loopt. De politie roept de eigenaren van de dieren op maatregelen te nemen om dat te voorkomen.
Het gaat voornamelijk om schapen die over het ijs de openbare weg oplopen. ,,Dat geeft verkeersgevaarlijke situaties, vooral in de nabijheid van provinciale wegen, waardoor al snel stremming van het verkeer optreedt'', aldus de politie. Het gaat volgens de politie om wegen in het hele gebied, dat tussen Schoonhoven, Gouda en Krimpen aan den IJssel ligt. De politie wijst de veehouders op de verplichting maatregelen te nemen waardoor de beesten de weg niet kunnen bereiken. Als ze daar niet aan voldoen, kan dat de boeren op een boete komen te staan.
© De Pers.nl
Met ijsbrekers aan kop zijn zaterdag twee konvooien richting Lelystad vertrokken. Vanuit Lemmer vertrokken rond 08.30 uur zes vrachtschepen. Vier vrachtschepen vertrokken even later vanuit Amsterdam, laat Rijkswaterstaat weten. De konvooien worden ieder voorgegaan door twee ijsbrekers en gevolgd door één ijsbreker. De bedoeling is dat enkele vrachtschepen zich bij de Ketelbrug aansluiten bij het konvooi uit Lemmer. Tussen de Ketelbrug en Lelystad ligt geen ijs, daardoor komt dit konvooi naar verwachting als eerste aan in Lelystad.
Het konvooi uit Amsterdam moet als laatste rond 13.00 uur aankomen in Lelystad. Later moeten de schepen terugvaren.Omdat het IJsselmeer en het Markermeer zijn dichtgevroren, geldt daar een vaarverbod. Schippers mogen alleen in een konvooi meevaren. Als genoeg schippers zich aanmelden, wordt zondag een tweede konvooi georganiseerd. "Mogelijk volgen in de rest van de week meer konvooien", zegt een woordvoerder.
Vanuit Amsterdam over het IJsselmeer schaatsen zit er voorlopig niet in. "Zelfs als de vaarroutes die wij openbreken weer dichtvriezen blijft het gevaarlijk", zegt de woordvoerder. "Doordat wij het ijs openbreken en door de harde wind gaat het ijs schots en scheef staan."
© Nieuws.nl
Op de drie schaatstoertochten die zaterdag in Nederland worden gehouden, zijn tot nu toe al duizenden deelnemers afgekomen. ,,De mensen laten zich niet afschrikken door de slechte weersverwachtingen'', meldde een woordvoerder van de schaatsbond KNSB.
Vooral op de Loosdrechtse Plassen bij Tienhoven loopt het storm. Ook op het Henschotermeer bij Woudenberg is het druk. Er is verder een toertocht op het Zwartemeer bij Vollenhove. Doordat in het midden van het land relatief weinig sneeuw is gevallen is daar de ijskwaliteit goed en zijn de toertochten mogelijk. ,,De schaatsliefhebbers hebben staan trappelen van ongeduld en komen nu massaal op deze tochten af'', aldus de woordvoerder.
De drie recreatieve tochten begonnen om negen en tien uur zaterdagmorgen. Het zijn geen wedstrijden. Tot een uur of twee, drie in de middag kunnen mensen aan de start verschijnen om de tochten te schaatsen.
© De Pers.nl
Het oosten van het land moet waarschijnlijk een deel van zijn zoutvoorraad naar de Randstad brengen. De regionale krant Tubantia schrijft dat er in het oosten dan een noodscenario gaat gelden.
Er wordt dan alleen nog gestrooid op de rechterbaan, zonodig alleen met zand. In de Randstad is al het zout zo goed als op en wordt een evenredige verdeling van de zoutvoorraden geëist. Het oosten heeft nog zout over omdat de zware sneeuwbuien deze week in het westen van het land bleven steken.
© AD.nl
Sinds zaterdagmorgen wordt ons land geteisterd door een sneeuwstorm. De sneeuwbuien trekken vanuit Limburg geleidelijk naar het westen en kan in combinatie met de hevige wind tot gevaarlijke situaties leiden op de weg. Voorlopig blijven de Vlaamse wegen echter gespaard van hinder door het winterweer. Volgens Hajo Beeckman van het Vlaams Verkeerscentrum zijn er nergens grote verkeersproblemen gemeld. Er zijn ook weinig tot geen incidenten. Vrijdagnacht is preventief gestrooid en dat blijkt voorlopig te volstaan. Op de gewestwegen is het oppassen geblazen aan de op- en afritten en op de bruggen.
De sneeuw is vooral in Limburg, Vlaams-Brabant en Antwerpen gevallen. In die provincies is de linkerrijstrook op de snelwegen vaak niet berijdbaar. Op de E313 tussen Geel en Antwerpen is ook maar één rijstrook beschikbaar en er geldt een snelheidsbeperking van 90 kilometer per uur. Oost- en West-Vlaanderen blijven voorlopig gespaard van de sneeuw, maar er wordt toch aangeraden om voorzichtig te zijn. "Ook op andere plaatsen raden we aan om de snelheid te matigen en afstand te houden", aldus Beeckman.

Wallonië
De temperaturen blijven onder het vriespunt, dus de sneeuw blijft nog wel even liggen. Er waait ook een felle noordoostenwind, met windstoten die tot 65 kilometer/uur reiken. In Wallonië ondervinden de automobilisten wel meer hinder. Onder andere op de 3411 tussen Namen en Brussel en op de E42 tussen Luik en de Duitse grens maakt de opgehoopte sneeuw het rijden moeilijk. Wie niet noodzakelijk buiten moet, wordt aangeraden om binnen te blijven. De VAB-alarmcentrale heeft niet meer oproepen ontvangen dan normaal. "Blijkbaar hebben heel wat mensen de goede raad opgevolgd om onnodige verplaatsingen uit te stellen", aldus Marc Van Damme van VAB.
Openbaar vervoer
Voor het trein- en vliegverkeer worden zaterdag nog moeilijkheden verwacht. De luchthaven van Zaventem heeft alvast extra personeel ingezet om de startbanen ijsvrij te houden. "De sneeuwval is niet hevig en de hinder blijft voorlopig beperkt", zegt Jan Van der Cruysse, woordvoerder van Brussels Airport. Er zijn in de voormiddag wel een aantal vluchten met Europese bestemming afgelast. Passagiers kunnen eventueel gebruik maken van een latere vlucht. Volgens Infrabel hebben de treinen voorlopig geen hinder ondervonden van de sneeuw. Ook bij De Lijn rijden de bussen zo goed als normaal. Enkel in Limburg is er wat vertraging.
© Hbvl.be
De halve marathon van Egmond gaat zondag niet door. Dat organisatie ziet ervan af omdat het KNMI waarschuwt voor extreme weersomstandigheden, meldt de Atletiekunie. Vrijdag werd al uit voorzorg besloten om de marathon geheel over het strand te laten gaan omdat de duinpaden te glad zijn. Het zou de eerste keer zijn dat in het 38-jarige bestaan van de PWN Egmond Halve Marathon alleen over het strand wordt gelopen.
De route gaat normaal door Egmond aan Zee, waarna de circa 12.500 lopers over het strand tot voorbij Castricum aan Zee lopen. Daarna keren de deelnemers langs de vloedlijn terug.
© Nieuws.nl
Berichtgeving over de koude periode januari



