Je hebt er ongetwijfeld wel eens mee te maken gehad, elektrische ontladingen. Als je iemand een hand of een kus geeft, slaat de vonk letterlijk over. Of je krijgt zo’n vervelende tik bij het aanraken van een deurpost of autoportier. Een andere mogelijkheid is het recht overeind gaan staan van je haren bij het uittrekken van een trui of het afdoen van een muts. Dit alles komt vooral in de winter voor en mogen we dan ook rekenen tot de winterse ongemakken. Maar hoe ontstaan deze ontladingen? Waarom komen ze vooral in het winterseizoen voor en niet in de zomer? En wat is de reden dat de ene persoon er meer last van heeft dan de andere en is er ook iets aan te doen?
Het ontstaan van statische elektriciteit
Elektrische of statische lading ontstaat door wrijving. Je kan het vergelijken met een onweersbui. In die bui wrijven alle regendruppels en hagelstenen langs elkaar, waardoor er ‘elektriciteit’ opgewekt wordt. Op een gegeven moment wordt de lading zo groot, dat het tot een ontlading komt en dan is de bliksem geboren.
Ook bij mensen werkt dit zo. We zitten nou eenmaal niet stil en daarom hebben ook wij te maken met wrijving. Bijvoorbeeld tussen kleren en de huid. Maar ook tussen onze schoenzolen en de vloerbedekking. Hierdoor bouwt elektrische lading zich op en die kunnen we niet altijd kwijt. Tenminste, tot het moment dat we een goed geleidend voorwerp aanraken. En als we dat doen, voelen we de ontlading.

In de winter zijn mensen vaak statisch geladen, waardoor ze soms een vervelende vonk voelen. Deze elektrische lading ontstaat door wrijving tussen bijvoorbeeld de huid en kleding. Dit kan je vergelijken met de wrijving tussen regendruppels en hagelstenen in een onweersbui.
Afhankelijk van kleding en huidsoort
Het blijkt dat deze lading per persoon verschillend is. Vooral mensen met een droge huid hebben er last van. Daarnaast zijn personen die hun haar net hebben gewassen meer vatbaar voor de schokken dan anderen. Daarnaast spelen ook kleding en schoenen een belangrijke rol. Bij kunststof stoffen als nylon, acryl, polyester, en fleece bouwt de statische lading zich makkelijker op dan bij natuurlijke stoffen als wol en katoen. Hetzelfde geldt voor rubber zolen. Schoeisel met dat materiaal maakt de kans op schokken groter. Bij leren zolen hebben we er dan ook minder last van.
Vooral in de winter
Het soort kleding speelt dus een belangrijke rol, maar ook het seizoen waarin we ons bevinden. Vooral in de winter komen deze ontladingen voor en in de zomer hebben we er niet of nauwelijks last van. Dit lijkt vooral te maken te hebben met de luchtvochtigheid. Hoe droger de lucht, bij bijvoorbeeld een droge en koude oostelijke stroming in de winter, hoe meer statische ontladingen zich voordoen.

De afgelopen dagen hadden veel mensen met deze schokken te maken. Dit had mede te maken met de lage luchtvochtigheid. Daarnaast was het erg koud.

Wij lagen namelijk aan de zuidflanken van een hogedrukgebied.

Door dit systeem werd de droge en koude lucht met een oostelijke wind onze kant op geblazen.
In de zomer komen deze droge omstandigheden veel minder voor. Omdat het dan warmer en vochtiger is, hebben wij ook een klein en dun vochtlaagje om onze huid en haren. Dit vocht is een goede geleider, waardoor statische lading makkelijk en onopgemerkt wordt afgevoerd. In de winter ontbreekt dit goed geleidende waterlaagje en dit is dan ook de reden dat de ontladingen zich in dat seizoen vaker voordoen.
Een nog belangrijkere veroorzaker is de verwarming in huis. Koude lucht kan minder vocht bevatten dan warme lucht. De lucht in huis halen we van buien. Eenmaal binnen wordt deze lucht warmer gemaakt, zonder dat er vocht bij komt. Omdat warme lucht meer vocht in zich kan hebben, gaat de luchtvochtigheid in huis omlaag. Hier hebben we dan ook meer last van de schokken dan in de koudere buienlucht.

In huis is het door de verwarming een stuk warmer dan buiten. Dat is niet het enige, want hierdoor wordt ook de luchtvochtigheid lager. Binnenhuis hebben we dan ook meer last van schokken dan in de koude buitenlucht.
Maatregelen
Een droge lucht draagt bij aan het ontstaan van schokken. Dit kan je makkelijk verhelpen door de lucht in huis vochtiger te maken met een bakje water aan de radiator. Er zijn ook speciale machines om de lucht te bevochtigen. Daarnaast kan het gebruiken van speciale (goed geleidende) lijm bij het leggen van vloerbedekking helpen. Ook een handdoek op de zitting van de stoel wordt als een preventieve maatregel genoemd.
Eerder heeft u al kunnen lezen dat mensen met droog haar of een droge huid vatbaarder zijn voor de schokken dan anderen. Shampoo droogt je haar uit en het is dus verstandig om daar zuinig mee om te gaan. Na het wassen van je haar is het ook beter om niet te föhnen. Wil je dat wel doen, zet de föhn dan laag en gebruik hem niet te dicht bij je haren. Hydraterende crèmes en vloeistoffen voor haar en huid zijn een goede maartegel zijn tegen de schokken.
Bronnen: Meteo Consult, lekker-in-je-vel.nl, RTV Utrecht, VPRO, dokterdokter.nl, Radboud Universiteit Nijmegen
In het noorden heeft het verkeer in de avondspits last van spiegelgladde wegen. Vooral de A32 van Meppel naar Heerenveen is volgens de ANWB een ijsbaan. ''De auto's rijden stapvoets'', stelt een zegsman. ''Binnen een uur tijd hebben er acht aanrijdingen op de weg plaatsgevonden.''
De sneeuw die werd verwacht blijft uit, maar vooral de ijzel veroorzaakt problemen op de noordelijke wegen. De ANWB verwacht niet dat de problemen snel opgelost zijn. In het westen van het land hebben automobilisten nog geen last van het winterweer.
Bron: nu.nl
Politieauto's remmen woensdag het verkeer in Friesland af om te voorkomen dat automobilisten met hoge snelheid over het gladde wegdek rijden.
''In een kort tijdsbestek zijn veel ongelukken gebeurd en toch rijden mensen nog met 130 kilometer per uur over de weg'', zegt een woordvoerder van de politie Friesland. De politie besloot daarom met een aantal wagens voor het verkeer uit te rijden. ''Op die manier kunnen we het verkeer afremmen.''
Bron: AD
Het KNMI waarschuwt woensdagavond voor sneeuw en ijzel. Deze veroorzaken in grote delen van het land gladheid op de wegen. Dat heeft een woordvoerder gemeld. Een buienfront met lichte regen en landinwaarts (natte) sneeuw trekt de komende uren van het noordwesten naar het zuidoosten. De neerslag kan overal gladheid veroorzaken. Ook voor het weekeinde verwacht het KNMI sneeuwval en vorst.

In het westen van het land heeft het verkeer in de avondspits geen last van het winterweer. In het noorden heeft het verkeer in de avondspits last van spiegelgladde wegen. Vooral de A32 van Meppel naar Heerenveen is volgens de ANWB een ijsbaan. Ook op de A28 van Meppel naar Groningen ondervinden de automobilisten veel hinder van ijzel op de weg.
,,De auto's rijden stapvoets'', stelt een zegsman. Op de wegen in Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel hebben tientallen ongelukken plaatsgevonden. De ANWB verwacht niet dat de problemen snel opgelost zijn. In het westen van het land hebben automobilisten nog geen last van het winterweer.
In de provincie Groningen zijn in ieder geval tien auto's betrokken bij aanrijdingen. In Friesland en Overijssel ligt dat aantal op negen. In Drenthe zijn aan het eind van de middag zeker twintig ongelukken gemeld. Een exact aantal was rond zes uur in alle drie de provincies nog niet te geven. De ongelukken veroorzaakten veel blikschade. Ook waren er enkele lichtgewonden. ,,Als je niet weg hoeft, blijf dan alsjeblieft thuis'', adviseert een woordvoerder van de politie Groningen.
Bron: De Pers
Op de A28 richting Assen hebben woensdag aan het eind van de middag diverse aanrijdingen plaats gevonden. Over een afstand van anderhalve kilometer hadden zich drie ongevallen met diverse voertuigen voor gedaan. De ongevallen vonden allemaal plaats op de eerste rijbaan, diverse auto stonden in de vangrail. Bij de ongevallen zijn geen slachtoffers gevallen wel was er blikschade.
Ook op de A28 ter hoogte van Pesse was een aanrijding waardoor er aan het eind van de avond een file van 8 km voor Assen-Zuid stond.
Bron BoN
Op lokale wegen kan het donderdagochtend glad zijn. De ANWB waarschuwt dat bevriezing kan optreden op wegen door het gehele land, met uitzondering van het zuidwesten. Op snelwegen staan in de ochtendspits niet meer files dan normaal, meldt de VerkeersInformatieDienst (VID).
Ondanks dat het donderdag niet vriest, kunnen natte weggedeelten bevriezen, omdat de wegdektemperatuur nog wel onder het vriespunt ligt. De VID adviseert om rustig te rijden en voldoende afstand te houden. Vooral op niet-snelwegen is voorzichtigheid geboden.
Woensdagnacht zorgde de aangekondigde gladheid niet voor grote problemen op de weg. In het noordoosten van het land was er wel ijzel, wat tot een aantal aanrijdingen leidde rond Heerenveen. De problemen vielen echter alleszins mee.
De VID had 's ochtends mensen geadviseerd om eerder naar huis te gaan, vanwege een sneeuwfront dat vanaf 15.00 uur Nederland binnen zou trekken en rond de avondspits boven Amsterdam en Utrecht zou liggen. Op wat natte sneeuw na bleef hevige sneeuwval uit, net als verkeerschaos. Wel stond er meer file dan normaal, rond, 17.45 uur zo'n 250 kilometer.
Bron Nieuws.nl
Door de gladheid hebben zich donderdagochtend in de provincie Groningen opnieuw ruim tien ongevallen voorgedaan. Er was alleen sprake van blikschade, meldde de politie. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor.
Evenals woensdagmiddag liet de politie in Groningen ook donderdagochtend een waarschuwing uitgaan voor spekgladde wegen. De zegsman vermoedt dat het aantal ongevallen hierdoor beperkt is gebleven. Woensdagmiddag en in de nacht van woensdag op donderdag vonden in totaal zo'n 25 aanrijdingen plaats.
In Friesland deden zich donderdagochtend geen verkeersongevallen voor. Woensdagavond ontstonden daar door gladheid negen aanrijdingen, waarvan zes op de A32 tussen Heerenveen en Meppel.
Bron: De Pers
In je vrije tijd sleetje rijden of schaatsen, is natuurlijk fantastisch in de winter, maar voor de mensen die veel onderweg zijn, is de winter een minder leuke tijd. Vrijwel dagelijks is er kans op gladheid. Soms door sneeuw, soms door ijzel of aanvriezende mist, maar zelfs af en toe bij regen. De grond is na zo’n lange tijd met kou behoorlijk afgekoeld en als de vorst er eenmaal in zit, duurt het even totdat hij weer verdwijnt. Vooral de wegen zijn nog een tijdlang koud en als daar net als gisteren regen op valt, vriest die ook vrijwel meteen vast op het wegdek. Veel snelwegen, maar vooral binnenweggetjes, fietspaden en stoepen, veranderen dan in een rap tempo in een spiegelgladde ijsbaan. Er ontstonden hierdoor gevaarlijke situaties op de weg.
Vanuit het noordwesten naderde ons gisteren een gebied met regen. Na een koude nacht met minimumtemperaturen tot -16 graden zou de temperatuur ook overdag op veel plaatsen onder nul blijven, waardoor we dachten dat er niet alleen regen zou vallen, maar ook sneeuw en slechts in de kustgebieden alleen regen. Achter die storing bevond zich relatief zachte lucht en deze spreidde zich geleidelijk uit over het land. In het westen en noorden, daar waar de neerslag als eerste zou vallen, was het ’s middags nog koud genoeg voor wat sneeuwvlokken, maar kort daarna ging alles al over in regen.

De temperaturen bleven een groot gedeelte van de dag onder nul. Mark Wolvenne uit Terwolde trok dan ook meteen de schaatsen aan. Deze foto werd gemaakt in Belt- Schutsloot.
Daarbij waren de dauwpunten, de temperatuur waarop de lucht verzadigt raakt, vrij laag. Dit gaf aan dat de lucht redelijk droog was. De neerslag die uit de bewolking viel, verdampte hierdoor onderweg grotendeels en veel sneeuw en regen bereikte dus niet eens de grond. Achter de storing was de lucht vochtiger en toen begon de neerslag ook de grond te bereiken.
Verschillende luchtlagen
Aan de kust was de wind westelijk, maar door de koude lucht die zich nog boven het aardoppervlak bevond, een zogeheten koude plaklaag, was de wind boven land nog lange tijd zuidwestelijk. De wind krimpt namelijk boven land veelal door wrijving en de koude luchtlaag hielp hierbij nog een handje. Die koude luchtlaag was echter vrij dun, want de zachte lucht, die zich achter die storing bevond, drong al vrij snel iets hoger in de atmosfeer door. Boven de koude laag aan de grond vormde zich dus een veel zachtere laag en omdat je op hoogte vrijwel geen last hebt van wrijving, waaide daar al een westenwind. Je kon dit ook heel mooi aan de bewolking zien; hoewel de wind volgens de windpaal zuidwestelijk was, kwam de bewolking (hoger in de atmosfeer) met enorme vaart uit het westen aanzetten. De koude laag werd toen steeds dunner.
Sneeuw en ijsregen
Door de lage dauwpunten, dus in dit geval de droge lucht, kon de neerslag ondanks de al wat hogere temperaturen eerst toch nog als sneeuw vallen. Door de smelt wordt een deel van de sneeuwvlok namelijk vloeibaar, maar in de droge lucht verdampt dit meteen. Verdampen kost warmte en die wordt onttrokken aan de lucht er omheen. Hierdoor konden de sneeuwvlokken zichzelf in stand houden en zelfs het aardoppervlak bereiken.

Ook Reinier van Assen legde de ijzel op de plaat vast. Vooral klinkers zijn erg gevoelig voor gladheid.
Gedurende de dag ging de temperatuur echter steeds verder omhoog en door een vochtiger wordende lucht dus ook de dauwpunten, waardoor de sneeuw overal snel overging in regen. De druppels vielen eerst door die dikkere en warmere luchtlaag, maar eenmaal dichterbij de grond vielen ze alsnog door de dunne, koudere luchtlaag daar en bevroren daarin nog net. IJsregen was geboren.
Koud wegdek
Bovendien lag de temperatuur van het wegdek op veel plaatsen nog onder nul en de ijsregendruppels vormden hier en daar dan ook al snel een spiegelgladde laag op het asfalt. Toen de koude laag eenmaal volledig door de westelijke wind was verdreven, viel er vooral nog regen, maar ook dit vroor plaatselijk op het wegdek vast. Ondanks het vele strooien, veranderden sommige wegen in ijsbanen.
Opklaringen in de nacht
Met afgelopen nacht veelal temperaturen boven nul en dus dooi, smolt het ijslaagje uiteindelijk van het wegdek, maar door opklaringen die achter het front zaten, koelde het lokaal alweer snel af. De wegen waren natuurlijk nog nat en plaatselijk begon de ellende daardoor weer van voor af aan. Bewolking werkt namelijk als een isolerende deken boven het aardoppervlak en houdt warmte vast. Als er echter een gat in de bewolking komt, ontsnapt veel van de warmte door uitstraling en wordt het lokaal ineens weer kouder.

Ook vielen er vandaag, donderdag, diverse winterse buien. Tussendoor scheen echter ook geregeld de zon en dat leverde een groot aantal prachtige regenbogen op . Foto: Lida Verkade.
Volgende storing
Ook morgen wordt het spannend. Een volgende storing schuift dan vanuit het westen het land in en ook nu lijkt de grens van regen en sneeuw lastig te bepalen. De zachte lucht achter het front zal ook nu bepalend zijn. Vooralsnog lijkt vooral het uiterste zuidwesten regen en soms wat natte sneeuw te krijgen, terwijl in de rest van het land vooral sneeuw gaat vallen met plaatselijk enkele centimeters.
Bron: Meteo Consult
In de Oostkantons hebben vijf skistations de pistes geopend. Het gaat om Baraque Michel, Mont Spinette, Signal de Botrange, Rocherath/Eifel Ski Zentrum en Losheimergraben.
De neerslag zorgde vorige nacht voor een laag poedersneeuw van 10 tot 15 centimeter. De toeristische dienst laat weten dat de kwaliteit erg goed is. De pistes op de Baraque Michel zijn al open sinds maandag.
Bron: Hln
De ANWB verwacht donderdag in de avondspits een chaos op de wegen rond Amsterdam vanwege spoedreparaties van gaten in het wegdek van de A1 richting Amersfoort, waardoor twee rijstroken dicht zijn. De organisatie adviseert automobilisten later te vertrekken uit Amsterdam, aldus een woordvoerster.
De reparaties ter hoogte van het Gooimeer zijn naar verwachting rond vijf uur klaar waarna de rijstroken weer opengaan maar volgens de ANWB is het kwaad dan al geschied en staan veel wegen rond de hoofdstad dan vol.
Rond half vier stond er al 10 kilometer file op de A1 tussen knooppunt Watergraafsmeer en knooppunt Muiderberg. Op deze weg zijn al eerder spoedreparaties gedaan aan schade, die aan de weg was ontstaan door de vorst. Op andere uitvalswegen zoals de A2 en de A9 waren toen ook al files ontstaan.
Bron: AD
Verschillende gemeenten in Noord-Holland kampen met een tekort aan strooizout. In geval van nood kan de gemeente Hoorn alleen de Provincialeweg en de route naar het ziekenhuis schoonhouden. Vandaag wordt met man en macht geprobeerd om nieuw strooizout te krijgen. Ook kijkt Hoorn uit naar een andere oplossing om gladde wegen te voorkomen.
De gemeente Harenkarspel heeft ook een tekort aan zout. De gemeente strooit alleen op de hoofdwegen. Ook de gemeente Haarlemmermeer kampt met een tekort. De gemeente waarschuwt voor gladheid, omdat er met het minder effectieve mengsel van zout en zand wordt gestrooid.
Bron: RTV-NH
Het lijkt vrijdagochtend lastig te kunnen worden voor het verkeer. Regen, sneeuw en temperaturen rond het vriespunt zijn de ingrediënten. De ochtendspits op vrijdag is doorgaans niet de drukste. Toch lijkt het vrijdagochtend een lastige situatie te worden op de wegen. Een groot neerslaggebied trekt namelijk over het land waardoor het vele uren gaat regenen en/of sneeuwen. De eerste neerslag valt rond of net na middernacht. Pas in de loop van de ochtend begint de storing naar Duitsland weg te trekken.
De neerslag bevindt zich op de grens van twee luchtsoorten waarbij de temperaturen in de onderste 1000 meter van de atmosfeer dicht bij nul liggen. Het is daardoor heel moeilijk te zeggen in welke vorm de neerslag uiteindelijk gaat vallen. Immers, aan de zuidkant van de storing bevindt zich zachte lucht terwijl het aan de noordkant koud is. Hoog in de wolken valt de neerslag als sneeuw, maar onderweg naar de grond kan de neerslag even in de zachte lucht terecht komen en daardoor overgaan in regen. Wat echter vaak gebeurt, is dat de sneeuw die 'zachte' luchtlaag gaat afkoelen. Hierdoor wordt de kans op sneeuw geleidelijk groter omdat het gebied met positieve temperaturen steeds kleiner wordt.
De weermodellen zijn het nog niet met elkaar eens. De grens tussen regen en sneeuw zwabbert van Den-Haag --> Maastricht in het ene model tot Vlieland --> Enschede in het andere. We zullen de ontwikkelingen dus moeten afwachten. Wat we echter wel weten is dat in het binnenland de temperatuur van het wegdek rond of net onder het vriespunt zal liggen. Wat voor neerslag er ook valt, de kans op gladheid is dus vrij groot. Een extra probleem voor de strooiwagens is dat eventueel zout dat gestrooid is door de regen snel weer van de weg afspoelt. Als de neerslag daarna verandert in sneeuw is de weg dus zoutvrij.
Al met al kunnen we op dit moment maar één boodschap meegeven. Het verkeer kan vrijdagochtend veel last hebben van het weer. De ochtendspits op vrijdag is ongeveer de rustigste van de hele week, maar hou toch alvast rekening met vertragingen dan kan het alleen maar meevallen.
Bron: Weerplaza | Gewijzigd: 24 februari 2017, 13:03 uur, door Joyce.s
Voor het eerst sinds 1997 ligt de maandgemiddelde temperatuur in De Bilt onder het vriespunt. Het gemiddelde komt in De Bilt uit op circa -0,6 graden tegen 2,8 graden normaal. Het noordoosten van het land was het een stuk kouder dan het zuidwesten. In Eelde lag de gemiddelde temperatuur rond -2,0 graden, in Vlissingen rond 1,0 graden.
De laagste temperatuur is gemeten in Stavoren waar de thermometer op 26 januari -15,8 graden aanwees. Zeer strenge vorst is dat. Ook de landelijk hoogste temperatuur van de maand was relatief laag: Westdorpe en Woensdrecht noteerden op 17 januari maximaal 7,3 graden.
Het winterse karakter van januari komt ook goed tot uiting in het aantal vorst- en ijsdagen. Een vorstdag is een dag waarop de temperatuur onder nul komt, op een ijsdag vriest het gedurende het hele etmaal. De Bilt noteert deze maand 23 vorstdagen tegen 13 normaal (gemiddelde over 1971-2000) en 10 ijsdagen tegen 4 normaal.
Het opvallendst was de sneeuw die niemand ontgaan zal zijn. De maand begon gelijk met hevige sneeuwval en ook daarna wist de sneeuw niet van ophouden. Op verschillende dagen viel zo veel sneeuw dat de sneeuwlaag een dikte bereikte van 5 tot 10 cm. Begin januari lag in het noorden van het land lokaal 20 cm. Een zware sneeuwbui juist in de avondspits boven de regio Haarlem-Amsterdam leidde tot grote verkeersproblemen.
Ondanks de sneeuw was januari een droge maand. Gemiddeld over het land viel 30 mm tegen 69 mm normaal. De zon scheen landelijk gemiddeld circa 55 uur tegen 52 uur normaal. In het noordoosten was de zon vanaf 13 januaeri gedurende 11 dagen in het geheel niet te zien, een opmerkelijk lange zonloze periode.
Bron: KNMI | Gewijzigd: 24 februari 2017, 13:03 uur, door Joyce.s
Een 42-jarige automobilist uit Zuidvelde is donderdag met zijn auto door gladheid in een sloot langs de Norgerweg in Donderen beland. De automobilist verloor de macht over het stuur ter hoogte van de kruising met de Eekhoornstraat. Hij raakte niet gewond en bleek ook geen alcohol te hebben gedronken.
Bron: DvhN
Tot nu toe hebben we al een fraaie winter achter de rug met veel sneeuw en op sommige plaatsen natuurijsbanen, al was er van mooi zwart ijs nergens echt sprake. De sneeuwval gooide vaak roet in het eten en je moest wel van goede huize komen als je een flinke afstand wilde rijden. Met de aanhoudende dooi is het momenteel helemaal oppassen geblazen op het ijs. Grote wakken en veel waterplassen maken het voor de gemiddelde schaatser niet meer bijzonder aantrekkelijk om te ijzers onder te binden. De echte ‘diehards’ blijven echter ook in deze omstandigheden het ijs opzoeken en zij wrijven zich alweer in de handjes, want op de langere termijn komt de vrieskou weer steeds dichterbij.

Momenteel ligt er op veel plaatsen nog wel ijs, maar het wordt met grote wakken wel steeds gevaarlijker. Foto: Gerard Boukes.
Al enkele dagen laten zowel het Europese als het Amerikaanse weermodel het in de loop van volgende week opnieuw erg koud worden met overdag veelal lichte vorst en in de nachten vaak matige tot zelfs strenge vorst. Al eerder deze winter zagen we op de langere termijn koudere perioden in de weerkaarten verschijnen, maar bleef toch een bepaalde verdeeldheid tussen de verschillende modellen bestaan. Momenteel berekent 80% van alle computermodellen echter een langere periode met vrieskou!
Hogedruk boven Scandinavië
Boven Scandinavië lijkt volgens de huidige berekeningen een fors hogedrukgebied te ontstaan en daarmee komt er bij ons een zeer duidelijke ooststroming tot stand. Juist in het oosten van Europa en in Rusland is het momenteel bijzonder koud en met een opstekende oostenwind wordt die vrieskou geleidelijk onze kant op getransporteerd. Dat zien we ook duidelijk terug in de temperatuurverwachtingen op die termijn. Vanaf woensdag wordt het volgens vrijwel alle berekeningen kouder. Slechts een enkeling gaat uit van temperaturen boven het vriespunt. De maximumtemperatuur komt in de loop naar het volgende weekeinde nog uit rond het vriespunt, maar gaat tijdens het weekend ineens flink onderuit naar overwegend matige vorst.

De gemiddelde luchtdruk voor volgende week vrijdag van alle 50 berekeningen van het Europese weermodel ECMWF. Er vormt zich boven Scandinavië een flink hogedrukgebied waardoor er bij ons een duidelijke ooststroming op gang komt en dat betekent kou!
Engelse weermodel
De enige uitbijter in dit verhaal is het Engelse weermodel UKMO. Dit laat net als de afgelopen tijd de lagedrukgebieden vanuit het westen tot noordwesten tot boven ons land doordringen, waardoor de kou op afstand gehouden wordt. Erg opvallend is dat deze berekening dan ook volledig de andere kant op gaat met overdag temperaturen tot ruim boven nul. Niet alle modellen zijn dus overtuigd van een vorstperiode. Toch is het aandeel dat kiest voor de zachte lucht een flink stuk kleiner dan het aandeel kou dat volgens de andere berekeningen geldt.

Het Engelse model UKMO laat depressies vanuit het noordwesten steeds tot boven ons land doorkomen, waardoor de kou bij ons uit de buurt gehouden wordt.
Maandverwachting
Een ander opvallend punt met het oog op die vorstperiode is de maandverwachting voor februari. Deze verwachting laat natuurlijk altijd een afwijking zien ten opzichte van het gemiddelde, maar momenteel is de afwijking zo groot, dat de kans dat die vorstperiode er daadwerkelijk komt steeds aannemelijker wordt.
Kans toertochten groter
Met natuurlijk nog wel die ene Engelse uitbijter in ons achterhoofd nemen de kansen op toertochten in februari nu wel toe. Komende dagen dooit het nog iets en valt af en toe winterse neerslag, maar ook geregeld ‘warme regen’. De huidige ijslaag wordt daardoor iets afgebroken en als het daarna opnieuw gaat vriezen, levert dat mogelijk mooi glad ijs op. Zoals het er nu naar uit ziet, gaat er wel hier en daar sneeuw vallen, wat niet gunstig is voor de kwaliteit van het ijs. We hebben het in het verleden al vaker meegemaakt, dat het eind februari ineens weer heel koud werd! Denk hierbij aan de winters in de jaren 1985 en 1986, toen de Elfstedentocht op 21, respectievelijk 26 februari nog werd gereden.

Er werden de afgelopen tijd al wel een paar schaatstochten gehouden, maar het natuurijs was daarvoor niet optimaal. Foto: Gieny Boersma.
Koude januari maand
Zoals eerder beschreven komen we natuurlijk uit een koude periode en dat heeft ook zijn voordelen op de komende tijd. Het huidige ijs, het daaronder koude water en het sterk afgekoelde landoppervlak komen de ijsgroei in de komende vorstperiode zeker ten goede. Januari is met een maandgemiddelde temperatuur van ongeveer een halve graad onder nul erg koud verlopen. Meer daarover leest u morgen in deze rubriek.
Bron: Meteo Consult
De zoutvoorraad bij De Meerlanden is weer grotendeels aangevuld. De opslagplaats die onlangs bijna helemaal leeg was, is nu weer voor tachtig procent gevuld.
Wanneer het de komende dagen weer glad wordt door winterse buien en nachtvorst, zullen de wagens van De Meerlanden in Haarlemmermeer dan ook weer gewoon zout strooien en niet meer een mengsel met zand. De voorraad is genoeg voor enkele dagen van intensief strooien op de polderwegen.
Bron Haarlemsdagblad
Volgens de meteorologische kalender zijn we op 2/3 van de winter. Met het einde van de maand januari in zicht wordt het weer tijd voor een antwoord op de vraag hoe de winter tot nu toe scoort. Op 10 januari gaven we de eerste tussenstand. We hadden toen een redelijk koude decembermaand achter de rug en ook het begin van januari verliep behoorlijk koud. Enkele nachten kwam het zelfs tot strenge vorst.
Sinds 10 januari werd de vorst echter getemperd. Halverwege de maand kwam het zelfs tot een fiks aantal dagen met dooi. Het kwik lag in een groot deel van het land boven de 5 graden, maar veel warmer dan dat werd het niet. De koude lucht bleef in de buurt van Nederland en kon in het noordoosten al op de 21e weer terugkeren. Een paar dagen lang was het maximaal -3 graden in het noordoosten terwijl elders in Nederland het kwik nog ruim boven nul lag. Inmiddels is de winter overal weer terug al staat hij nog wel in de lichte dooi stand. 's Nachts vriest het licht en overdag komt het kwik steeds iets boven het vriespunt uit.
Zoals in de eerste update reeds aangegeven zijn er diverse manieren om een winter op kracht in te delen. Wij doen het opnieuw met de gemiddelde temperatuur en het Hellmann-getal.

Hierboven staat een grafiek met de gemiddele temperaturen van alle winters sinds begin 1900. Duidelijk te zien is dat de meeste winters in de positieve getallen eindigen. Er zijn tot nu toe 9 winters geweest waar de gemiddelde temperatuur onder nul lag. De huidige winter scoort tot en met gisteren een gemiddelde temperatuur van 0,9 graden. Mochten we dit volhouden dan beleven we de koudste winter sinds de winter van 1995-1996. In totaal zijn er 14 winters kouder geweest. Met de hele maand februari voor de boeg is het uiteraard afwachten wat voor invloed die gaat hebben. De huidige 15-daagse verwachting suggereert echter dat het kouder wordt.

Wat betreft het Hellmann-getal scoren we minder goed. Tot en met de 28e hebben we 70,1 punten opgebouwd en bezetten daarmee slechts de 27e plaats. De combinatie van beide scores geeft aan dat we gemiddeld wel een koude winter beleven maar dat er weinig dagen zijn die zeer koud zijn. Want juist dan worden veel Hellmann-punten gescoord.
Bron Weerplaza
De E25 is ter hoogte van Bastogne afgesloten. Op de snelweg staan een 400-tal vrachtwagens geblokkeerd door een sneeuwtapijt van zo’n 25 à 35 centimeter dik. De civiele bescherming gaat ter plaatse om te vermijden dat de bestuurders de hele nacht in hun voertuigen vastzitten. De moeilijkheden doen zich vooral voor in de buurt van de Baraque de Fraiture en Houffalize, meldt de politie.
Bron: De Redactie
Het KNMI waarschuwt voor een venijnige sneeuwstoring die in de nacht van vrijdag op zaterdag over ons land trekt. De storing gaat gepaard met zware sneeuwbuien en veel wind.
Hierdoor kan lokaal in korte tijd een grote hoeveelheid sneeuw vallen. Langs de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust neemt de wind bovendien in korte tijd flink toe. Waarschijnlijk ligt er zaterdagochtend in een groot deel van het land een vers sneeuwdek. Dat stelde een woordvoerder vrijdag. Het KNMI raadt iedereen die vannacht de weg opgaat aan de weerberichten en waarschuwingen goed te blijven volgen.
Bron: De Pers
Berichtgeving over de koude periode januari



